הוראת 2/3 פריים במשכנתא יצאה לדרך

מה זה אומר בפועל?

בשבוע שעבר השתתפתי בהרצאה מעניינת שהתקיימה עם דרור פלדמן מנהל סקטור משכנתאות בבנק מזרחי ואבי אבגיל יו"ר התאחדות יועצי המשכנתאות, בהובלה של עיתון גלובס.

ויש עוד כמה הרצאות עדכון בדרך..

אז מה הן המסקנות?

- דבר ראשון, והכי חשוב להבין, הוא שהבנק לא יוותר על הרווח שלו! ולכן מי שישלב 2/3 פריים בתמהיל שלו הפריים יעלה לפריים +0.5% עד 0.7%, כלומר עד היום הפריים היה מינוס ומי שישלב 2/3 יקבל פריים פלוס.

- מה שאומר שאין פה באמת הטבה לנוטלי המשכנתאות.

- ההחזר החודשי לא יירד מאחר והריביות עלו.

- והעלות הכוללת של המשכנתא גם היא לא תרד ותיתכן אפילו עליה.


מה המשמעויות מבחינתכם הלקוחות לשימוש ב-2/3 פריים?

בעצם במסלול הזה כל הסיכון הוא עליכם הלקוחות, ולמה? כי המסלול הזה הוא מאד תנודתי. בנק ישראל מפרסם כל חודש וחצי את ריבית בנק ישראל. והמשמעות של זה היא שכל תזוזה ועליה בריבית של בנק ישראל תביא במיידי לשינוי המשכנתא שלכם ולעליה מיידית בסכום החודשי של המשכנתא שלכם.

אבל – ישאלו לא מעט, הרי ריבית בנק ישראל נמצאת כבר לא מעט שנים בשפל היסטורי ועומדת על 0.1%. אך זו בדיוק הבעיה, כי את המשכנתא אנחנו לוקחים ל-20 ו-30 שנה והסיכוי שהריבית תעלה גבוה בהרבה מאשר שהיא תרד, וברגע שאתם חושפים את עצמכם במשכנתא לאחוז גבוה בריבית פריים, והמרווח שלה התייקר, אתם תמצאו את עצמכם בסיכון גבוה יותר ולא בהכרח בחיסכון משמעותי.

אז למי זה כן כדאי וריווחי? בעיקר למי שלוקח משכנתא לטווח קצר. ובנוסף, יתרון גדול בהקטנת החשיפה לקנסות פירעון מוקדם, מה שעוזר הרבה למשקיעים.לסיכום:

המהלך של בנק ישראל פתח אופציות נוספות לתכנון המשכנתא, וגמישות גדולה יותר בבחירת מסלולים בתמהיל. אבל לא באמת מגולמת פה הטבה משמעותית בעלות המשכנתא הכוללת ובהחזר החודשי.

לכן היום, אף יותר מתמיד, חשוב לתכנן נכון את המשכנתא שלכם, ולבדוק מה נכון עבורכם ולהיזהר מטעויות שיגדילו את הסיכון שלכם.

במשכנתא אין נכון או לא נכון, יש תכנון מותאם אישית בהתאם לצרכים הפיננסיים שלכם, בהתאם למאפיינים האישיים והתכנונים העתידיים שלכם.